menu_top
menu_bottom


Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?

Loetud 78 kasutaja poolt

16:04 26.06.2012 Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
Meikop
Administraator

Postitusi: 2942
Kui kuuleme sõna sport, seostuvad meil tavaliselt selle sõnaga odaviskajad, jalgpallurid ja suustatajad. Paul Kerest ja sporti seostatakse oluliselt vähem. Ometi oli Keres meie üks parimatest sportlastest eelmisel sajandil.

Kui Marten, Tiit ja Andres lõid mõned aastad tagasi Eesti Mõttespordi Liidu, tekkis ka neil kohe küsimus, mis on mõttesport ja kuidas seda defineerida. Kuna olime teadlikud, et ühel organisatsioonil ei ole helget tulevikku kui oma tegevusvaldkonda ei suudeta kindlalt määrata, oli vaja leida mõttespordi definitsioon.

Pärast vaidlusi ja ajurünnakuid jõudsime omaduseni, mis "tõsiseid" mänge (kabe, male) eristab "lihtsamatest" mängudest (podkidnoi, täringupokker) : juhuslikkuse komponent mängus. Sealt edasi mõned täpsustused ja Eesti Mõttespordi Liidu definitsioon mõttespordile kõlas: Mõttesport on võistluslik tegevus, kus parim võistleja selgitatakse välja ainult tema vaimse võimekuse põhjal.

Selline on Eesti Mõttespordi Liidu definitsioon ja läbi selle defineerisime ka oma missiooni ja tegevuskava.

Kui lahata veidi seda definitsiooni, siis ainult vaimse võimekuse põhjal tähendab, et tegevuses/mängus peab puuduma juhuslikkuse komponent (kaardipakk, täringud). Samuti ei tohi võistlejatel olla füüsilisi eeiseid.
Lisaks - vaimse võimekuse all mõeldud isiku loogilist mõtlemist, mitte faktipõhiseid teadmisi (mälu).

Mõttepordialade headeks näideteks on vene kabe, male, Sudokute lahendamine, Lines Of action, aga ka peast arvutamine (Eestis tuntud Pranglimise nime all).

Monopoly, Reis ümber maailma, Podkidnoi ja Bismarck meie defintsiooni järgi mõttesport ei ole - pigem ajaviide. Samuti Pokker (huvilistele lugemiseks: Kas pokker on mõttesport?). Kaardimängudest on erandiks turniiribridž, kus juhuslikkus elimineeritakse kindlate jaotuste abil.

Viimasel ajal on palju juttu olnud ka mälumängust: Oleme tänaseks kindlal veendumusel et mälumäng ei ole mõttespordi ala kuna tegemist on faktipõhiste teadmiste (mälu) võistlusega, kus loogilisel mõtlemisel ei ole suurt rolli.

Kui selgitada definitsiooni võistluslikku elementi, siis oleme seda meelt et üksi sudokude lahendamine (või peast arvutamine) mõttesport ei ole - tegevus saab mõttespordi mõõdu kui sellega hakatakse võistlema - näiteks lahendatakse sudokusid aja peale. Samas on iga kabe- või malepartii juba mõttesport kuna mängitakse vastase vastu.

Oleme teadlikkud et meie definitsioon ei ole kõige populaarsem teatud ringkondades (pean eelkõige silmas Pokkeri ja Mälumängu välja jätmist mõttespordi alade hulgast) kuid kuhugi tuli joon tõmmata ning nii saime me rangelt piiritletud Eesti Mõttespordi Liidu tegevusala.
18:46 26.06.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
kraska
Tavakasutaja

Postitusi: 93
Paar päeva tagasi just kuulsin raadiost ühte intervjuud, kus üks naisterahvas rääkis Tartus toimuvates üritustest ning üks üritustest oli millalgi mälumäng. Rääkis, kuidas kutsutakse mälumängu mängivaid inimesi, et kõik mõttesportlased on oodatud. Täpselt ei mäleta, aga see pole oluline. Igatahes seostas ta mälumängu mõttespordiga.
23:56 26.06.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
driv4r
Tavakasutaja

Postitusi: 488
Pranglimine mulle meeldib, ehk jõuab kunagi Vinti kah...
13:12 27.06.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
figaro
Tavakasutaja

Postitusi: 118
ega mälumängijad ole hüljatud minu teada neil oma liit ja igasugu liigasi....ka vindis käib minu teada mitu tublit mälumängijat Metsmees.paprikas kindlasti ka mõni veel.ja usun et pokkerimängijad vaatavad meie peale ülevalt ja kõrgelt.Ega heaks pokkeri mängijaks ka lihtsalt ei saa.
13:33 27.06.2012 Mõtleme veel
sink
Tavakasutaja

Postitusi: 56
Peale selle on: Lisaks - vaimse võimekuse all mõeldud isiku loogilist mõtlemist, mitte faktipõhiseid teadmisi (mälu).selle väitega ka suht nii ja naa.Mida väiksema mahulisem mäng, seda rohkem kasutatakse faktipõhiseid teadmisi (mälu)!Vene kabes ju NSVL-i meistrivõistlustel seepärast võetigi loositud avangud kasutusele, et vältida veidi seda.Samas mingid gomokud ,või mis, väideti justkui ju, et teisena alustav kaotab??Sama teame ju ka trips - traps trulli kohta, mis küll ei kaota, aga kuna ta on suht lihtne,siis enamik teab seda peast kuidas mängida,mis üldiselt ju peaks mahtuma Mõttesport nime alla.Mina olen küll teoorias suht kehva, aga isegi algaja mängija mäletab mõnda eelmist mängu, kuidas ta siis käis ja ta kasutab oma mälu järgmise mängu heaks.Samas mälumäng on täiesti sellele üles ehitatud.
13:39 27.06.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
kraska
Tavakasutaja

Postitusi: 93
Ega malel on ka oma liit, mis ei tähenda kohe mõttemängude hulka mitte kuulumist. Pigem on probleem selles, et noored pole piisava laia silmaringiga selle jaoks ning hülgame selle mõttespordi definitsiooni kaudu. Ma arvan, et kui vinti tuleks mälumäng mingisugusel kujul, siis saaks niiöelda seda "mälu" arendada nagu male või teiste mängude puhul.
14:41 27.06.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
fantunes
Moderaator

Postitusi: 314
Millised on põhiomadused klassikalistel mõttespordi aladel nagu male, kabe ja go? Kõik nad on determineeritud, täieliku informatsiooniga antagonistlikud mängud, kus võitluseks kasutatavad vahendid on mõlema vastase jaoks võrdselt jagatud. Näiteks pokker eristub neist klassikalistest mõttespordi aladest mitme aspekti osas: pokker on stohhastiline (mitte determineeritud) mäng, kus informatsioon pole ühegi mängija jaoks täielik (informatsioon on klassikalises mõttes ka asümmeetriline, kuid selle hulk on sümmeetriline) ning kasutatavate ressursside allokatsioon ei pruugi olla õiglane. Seega pokker ei ole klassikaline mõttespordi ala, kuid see ei tähenda veel, et ta ei oleks mõttespordi ala. Kõik oleneb definitsioonist.
Kui kasutada Marteni definitsiooni - juhuslikkuse osa puudub - siis pokker mõttespordi alla muidugi ei kvalifitseeru. Iseasi jälle, kas see definitsioon on parim. Mina isiklikult ei oleks nii range ja lubaks ka teatavat juhuse faktorit, aga oskuste faktor peab olema muidugi selgelt domineeriv. See võimaldaks ka sellised mängud nagu Entroopia liigitada mõttespordi alla, sest ehkki seal juhuse element vaieldamatult eksisteerib, on ta siiski väga väike ja võib võitja suhtes määravaks saada ainult võrdse tugevusega mängijate partiis. See viib aga omakorda küsimusele, mis tähendab selgelt domineeriv? Kui mitu protsenti juhuslikkust peaks olema lubatud ja kuidas ikkagi seda protsenti erinevates mängudes välja selgitada, on äärmiselt keerukas väljakutse. Marteni definitsioon oma nulltolerantsiga on selles suhtes parem, et taolist küsimust ei teki.
18:10 03.07.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
Meikop
Administraator

Postitusi: 2942
Nonäed, mõtteid koguneb hulgi ja kasu mõtete avaldamisest on näha.

Arvan, et oleks palju vähem erimeelsusi kui muuta selle teema pealkiri: "Millega tegeleb Eesti Mõttespordi Liit?".

Ja veelkord: Pakutud mõttespordi definitsioon on Eesti Mõttespordi Liidu vaade asjale. See ei ole absoluutne.

Wikipedia definitsiooni võib lugeda igaüks: A Mind Sport is a sport or a game of skill where the mental component is much more significant than the physical.

Mina arvan et see on väga umbmäärane definitsioon ja sellega me kaugele ei jõua.
09:27 14.07.2012 Re: Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?
Meikop
Administraator

Postitusi: 2942
Ahjaa, jäi mainimata veel seos Eesti Hasartmänguseadusega.
Hasartmänguseadus ütleb: Mängus, kus on panus ja tulemus sõltub juhusest (eksisteerib juhuslikkuse komponent), on hasartmäng.

Siit kaks mõtet:
1) Kabet ja malet võib avalikult raha peale mängida, pokkerit mitte.
2) Eesti Mõttespordi Liit hasartmängudega ei tegele!


Aktiivseid kasutajaid: 1493
Ürituste kalender
24.05.2019
Sudoku GP 2019 6.voor
26.05.2019
Lines Of Actioni turniirisarja IV etapp
07.06.2019
Loogika GP 6.voor
15.06.2019
Lines Of Actioni turniirisarja V etapp
21.06.2019
Sudoku GP 2019 7.voor
Mõttesportlaste TOP
1. antsuonu 2386
Male TOP 5
1. tellis53 2946
2. hertsog 2787
3. Tooresvana 2731
4. kypsis 2631
5. UFOMEN 2573

Vene kabe TOP 5
1. Karambuli9 2773
2. Ruut 2645
3. matumartin14 2576
4. Ianton 2481
5. hulkur 2429

Gomoku TOP 5
1. allever 3046
2. ants 2905
3. brenetikas 2900
4. AlQaholic 2668
5. piimahabe 2191

Sudoku TOP 5
1. brigita 3078
2. AlQaholic 2956
3. kraska 2443
4. pisipaha 2369
5. Rambo96 2235