Mõtteid Mõttespordist, osa 2: Mis on Mõttesport?

Прочитано 88 пользователями

MeikopОснователь Vint.ee 2012-06-26T16:04:53+03:00
Kui kuuleme sõna sport, seostuvad meil tavaliselt selle sõnaga odaviskajad, jalgpallurid ja suustatajad. Paul Kerest ja sporti seostatakse oluliselt vähem. Ometi oli Keres meie üks parimatest sportlastest eelmisel sajandil.

Kui Marten, Tiit ja Andres lõid mõned aastad tagasi Eesti Mõttespordi Liidu, tekkis ka neil kohe küsimus, mis on mõttesport ja kuidas seda defineerida. Kuna olime teadlikud, et ühel organisatsioonil ei ole helget tulevikku kui oma tegevusvaldkonda ei suudeta kindlalt määrata, oli vaja leida mõttespordi definitsioon.

Pärast vaidlusi ja ajurünnakuid jõudsime omaduseni, mis "tõsiseid" mänge (kabe, male) eristab "lihtsamatest" mängudest (podkidnoi, täringupokker) : juhuslikkuse komponent mängus. Sealt edasi mõned täpsustused ja Eesti Mõttespordi Liidu definitsioon mõttespordile kõlas: Mõttesport on võistluslik tegevus, kus parim võistleja selgitatakse välja ainult tema vaimse võimekuse põhjal.

Selline on Eesti Mõttespordi Liidu definitsioon ja läbi selle defineerisime ka oma missiooni ja tegevuskava.

Kui lahata veidi seda definitsiooni, siis ainult vaimse võimekuse põhjal tähendab, et tegevuses/mängus peab puuduma juhuslikkuse komponent (kaardipakk, täringud). Samuti ei tohi võistlejatel olla füüsilisi eeiseid.
Lisaks - vaimse võimekuse all mõeldud isiku loogilist mõtlemist, mitte faktipõhiseid teadmisi (mälu).

Mõttepordialade headeks näideteks on vene kabe, male, Sudokute lahendamine, Lines Of action, aga ka peast arvutamine (Eestis tuntud Pranglimise nime all).

Monopoly, Reis ümber maailma, Podkidnoi ja Bismarck meie defintsiooni järgi mõttesport ei ole - pigem ajaviide. Samuti Pokker (huvilistele lugemiseks: Kas pokker on mõttesport?). Kaardimängudest on erandiks turniiribridž, kus juhuslikkus elimineeritakse kindlate jaotuste abil.

Viimasel ajal on palju juttu olnud ka mälumängust: Oleme tänaseks kindlal veendumusel et mälumäng ei ole mõttespordi ala kuna tegemist on faktipõhiste teadmiste (mälu) võistlusega, kus loogilisel mõtlemisel ei ole suurt rolli.

Kui selgitada definitsiooni võistluslikku elementi, siis oleme seda meelt et üksi sudokude lahendamine (või peast arvutamine) mõttesport ei ole - tegevus saab mõttespordi mõõdu kui sellega hakatakse võistlema - näiteks lahendatakse sudokusid aja peale. Samas on iga kabe- või malepartii juba mõttesport kuna mängitakse vastase vastu.

Oleme teadlikkud et meie definitsioon ei ole kõige populaarsem teatud ringkondades (pean eelkõige silmas Pokkeri ja Mälumängu välja jätmist mõttespordi alade hulgast) kuid kuhugi tuli joon tõmmata ning nii saime me rangelt piiritletud Eesti Mõttespordi Liidu tegevusala.








kraska 2012-06-26T18:46:58+03:00
Paar päeva tagasi just kuulsin raadiost ühte intervjuud, kus üks naisterahvas rääkis Tartus toimuvates üritustest ning üks üritustest oli millalgi mälumäng. Rääkis, kuidas kutsutakse mälumängu mängivaid inimesi, et kõik mõttesportlased on oodatud. Täpselt ei mäleta, aga see pole oluline. Igatahes seostas ta mälumängu mõttespordiga.
driv4r 2012-06-26T23:56:02+03:00
Pranglimine mulle meeldib, ehk jõuab kunagi Vinti kah...
figaro 2012-06-27T13:12:13+03:00
ega mälumängijad ole hüljatud minu teada neil oma liit ja igasugu liigasi....ka vindis käib minu teada mitu tublit mälumängijat Metsmees.paprikas kindlasti ka mõni veel.ja usun et pokkerimängijad vaatavad meie peale ülevalt ja kõrgelt.Ega heaks pokkeri mängijaks ka lihtsalt ei saa.
sink 2012-06-27T13:33:47+03:00
Peale selle on: Lisaks - vaimse võimekuse all mõeldud isiku loogilist mõtlemist, mitte faktipõhiseid teadmisi (mälu).selle väitega ka suht nii ja naa.Mida väiksema mahulisem mäng, seda rohkem kasutatakse faktipõhiseid teadmisi (mälu)!Vene kabes ju NSVL-i meistrivõistlustel seepärast võetigi loositud avangud kasutusele, et vältida veidi seda.Samas mingid gomokud ,või mis, väideti justkui ju, et teisena alustav kaotab??Sama teame ju ka trips - traps trulli kohta, mis küll ei kaota, aga kuna ta on suht lihtne,siis enamik teab seda peast kuidas mängida,mis üldiselt ju peaks mahtuma Mõttesport nime alla.Mina olen küll teoorias suht kehva, aga isegi algaja mängija mäletab mõnda eelmist mängu, kuidas ta siis käis ja ta kasutab oma mälu järgmise mängu heaks.Samas mälumäng on täiesti sellele üles ehitatud.
kraska 2012-06-27T13:39:39+03:00
Ega malel on ka oma liit, mis ei tähenda kohe mõttemängude hulka mitte kuulumist. Pigem on probleem selles, et noored pole piisava laia silmaringiga selle jaoks ning hülgame selle mõttespordi definitsiooni kaudu. Ma arvan, et kui vinti tuleks mälumäng mingisugusel kujul, siis saaks niiöelda seda "mälu" arendada nagu male või teiste mängude puhul.
fantunesТренер 2012-06-27T14:41:23+03:00
Millised on põhiomadused klassikalistel mõttespordi aladel nagu male, kabe ja go? Kõik nad on determineeritud, täieliku informatsiooniga antagonistlikud mängud, kus võitluseks kasutatavad vahendid on mõlema vastase jaoks võrdselt jagatud. Näiteks pokker eristub neist klassikalistest mõttespordi aladest mitme aspekti osas: pokker on stohhastiline (mitte determineeritud) mäng, kus informatsioon pole ühegi mängija jaoks täielik (informatsioon on klassikalises mõttes ka asümmeetriline, kuid selle hulk on sümmeetriline) ning kasutatavate ressursside allokatsioon ei pruugi olla õiglane. Seega pokker ei ole klassikaline mõttespordi ala, kuid see ei tähenda veel, et ta ei oleks mõttespordi ala. Kõik oleneb definitsioonist.
Kui kasutada Marteni definitsiooni - juhuslikkuse osa puudub - siis pokker mõttespordi alla muidugi ei kvalifitseeru. Iseasi jälle, kas see definitsioon on parim. Mina isiklikult ei oleks nii range ja lubaks ka teatavat juhuse faktorit, aga oskuste faktor peab olema muidugi selgelt domineeriv. See võimaldaks ka sellised mängud nagu Entroopia liigitada mõttespordi alla, sest ehkki seal juhuse element vaieldamatult eksisteerib, on ta siiski väga väike ja võib võitja suhtes määravaks saada ainult võrdse tugevusega mängijate partiis. See viib aga omakorda küsimusele, mis tähendab selgelt domineeriv? Kui mitu protsenti juhuslikkust peaks olema lubatud ja kuidas ikkagi seda protsenti erinevates mängudes välja selgitada, on äärmiselt keerukas väljakutse. Marteni definitsioon oma nulltolerantsiga on selles suhtes parem, et taolist küsimust ei teki.
MeikopОснователь Vint.ee 2012-07-03T18:10:57+03:00
Nonäed, mõtteid koguneb hulgi ja kasu mõtete avaldamisest on näha.

Arvan, et oleks palju vähem erimeelsusi kui muuta selle teema pealkiri: "Millega tegeleb Eesti Mõttespordi Liit?".

Ja veelkord: Pakutud mõttespordi definitsioon on Eesti Mõttespordi Liidu vaade asjale. See ei ole absoluutne.

Wikipedia definitsiooni võib lugeda igaüks: A Mind Sport is a sport or a game of skill where the mental component is much more significant than the physical.

Mina arvan et see on väga umbmäärane definitsioon ja sellega me kaugele ei jõua.

MeikopОснователь Vint.ee 2012-07-14T09:27:51+03:00
Ahjaa, jäi mainimata veel seos Eesti Hasartmänguseadusega.
Hasartmänguseadus ütleb: Mängus, kus on panus ja tulemus sõltub juhusest (eksisteerib juhuslikkuse komponent), on hasartmäng.

Siit kaks mõtet:
1) Kabet ja malet võib avalikult raha peale mängida, pokkerit mitte.
2) Eesti Mõttespordi Liit hasartmängudega ei tegele!

Опубликовать ответ

This functionality is only for verified or VIP users