Tiit Vunk on sudokute lahendamise maailmameister!

Прочитано 128 пользователями

MeikopОснователь Vint.ee 2016-10-18T20:01:30+03:00
Slovakkias Bratislava lähedal Senecis toimuvatel Sudoku 11. maailmameistrivõistlustel võitis individuaalarvestuses kuldmedali eestlane Tiit Vunk!

Kahe lahendamist täis päeva kokkuvõttes pääsesid superfinaali neli parimat.
Tiit alustas finaali teiselt kohalt Jakub Ondroušeki (Tšehhi) järel ja tiitlikaitsja jaapanlase Kota Morinishi ning hiinlase Shiyu Cheni ees.

Esimese sudokuga suutis Ondroušek vahet Tiidu ees suurendada, kuid teise sudoku lahendamise lõpetasid mehed juba pea võrdselt ning edasi keegi enam Tiidule ohtlikuks ei saanudki. Seejuures oli Tiit ainuke, kes kõik finaali sudoku ajalimiidi sees ära lahendas.

Ondroušek tuli lõpuks teiseks ning Morinishi kolmandaks.

Tiit Vunk on varasematelt MM-idelt võitnud kaks hõbedat ja ühe pronksi - nüüd lõpuks tuli ka kauaoodatud kuld!


Päev tagasi võitis Tiit ka Sudoku GP ehk ta on sellel MM-il teinud kuldse duubli.

Kokku osaleb MM-il 8 eestlast, mis tähendab, et Eesti on esindatud nii A- kui ka B-koondisega.
Sudoku MM-il osaleb 214 lahendajat kolmekümnest riigist.

PS! Pool eesti koondisest alustas tõsisemalt sudokute lahendamist just Vindist. Seega on Tiit andnud Eesti mõttespordile enam kui "lihtsalt" suurepärane maailmameistri tiitel!
JAAN555 2016-10-18T20:51:22+03:00
Palju õnne!
Krubi 2016-10-21T16:59:06+03:00
[u]Eesti meeskondade lõplikud kohad(ametlik/mitteametlik):[/u]

[u]EST-A(11./15. - Eesti parim koht läbi aegade):[/u]

Tiit Vunk - 1./1.
Regina Vunk - 64./114.
Ragnar Kruberg - 70./122.
Kertu Luht - 80./140.

[u]EST-B(-/41.):[/u]

Jaan Laks - -/123.
Allar Padari - -/143.
Taavi Piller - -/146.
Tauri Purk - -/165.

Kõik sel aastal Eesti koondisega MM-il osalejad on vint.ee kasutajad.
TiiT 2016-10-26T17:52:23+03:00
Kirjutan siia mõned mõtted seoses MM-iga. Püüan mõne postitusega anda ülevaate mis üldse toimus ja kuidas läks. Kuna mul tagasiteel läks pagas kaduma koos kõigi ülesannetega mida lahendasin, siis ootasin selle ära, et anda normaalne ülevaade võistlustest.

Seekord oli lisaks tavavõistlusele kavas ka võistlus nimega Tour de Senec, kus anti eriauhinnad välja parimale uustulnukale, sprinterile, mägironijale ja eelvoorude võitjale. See muutis päris paljude võistlustaktikat, kes soovisid nende eriauhindade poole püüelda.
Mina otseselt ühtegi eesmärgiks ei võtnud, aga sisimas soovisin ühe neist ära võita küll. Eesmärk oli lihtsalt võimalikult hästi teha ja üldjuhul eelistada ülesandeid, mis andis lisapunkte mägironijate arvestuses.

- Parim mägironija: Raskeimad ja kõige rohkem punkte andvad sudokud olid tähistatud väikeste lipukestega. Kes neid kõige rohkem lahendas, seda ootas parima mägironija tiitel.
- Parim sprinter: Kolm vooru, kus olid klassikalised sudokud, otsustasid parima sprinteri tiitli. Need on voorud, kus parimad lahendajad üldiselt enne aega ära lõpetavad ja boonuspunkte aja eest saavad.

TiiT 2016-10-26T18:00:19+03:00
Voor 1 - Debuts

Voor sisaldas üsna vähetuntud sudoku variante, ajalimiit 40 minutit, kokku 14 sudokut. Igast variandist oli üks 9x9 ja üks 6x6 ülesanne. Alustasin 9x9 ülesannetest, kuna need andsid rohkem punkte ja aja lõppedes oleks võimalik kiiresti mõned väiksed ära teha. Kõige kallim ülesanne oli tähistatud mägironija lipuga.

Vooru suutsin saada valmis ca 25 sekundit enne aja lõppu, millega jäin jagama esikohta Lõuna Korea lahendaja Seungjae Kwakiga. Sisuliselt koduvõistlust tegev Jakub Ondroušek Tsehhist oli tugeval neljandal positsioonil, tegemata mõned 6x6 sudokud. Eelmine maailmameister Kota Morinishi Jaapanist ei suutnud lõpetada kõige kallimat ülesannet ja jäi seega juba esimese vooru järel üsna kaugele. Samas tegemist alles esimese vooruga ja midagi sellega ei otsustata. Kui meid Seungjaega välja arvata, siis olid esikümnes vaid Hiina, Tsehhi ja Jaapani lahendajad.
TiiT 2016-10-26T18:05:32+03:00
Voor 2 - Classics

Tegemist klassikaliste sudokute vooruga. Ajalimiit 30 minutit, kokku 11 sudokut. See voor oli esimene voor parima sprinteri arvestuses.

Vooru suutsin lõpetada veidi rohkem kui 1 minut enne ajalimiidi lõppu ja pärast seda vooru olime endiselt Seungjae Kwakiga jagamas esikohta. Kolmandaks meie järel oli tõusnud Jakub Ondroušek, vahe temaga suurenes veelgi, sest suure tõenäosusega tal oli ühes sudokus viga sees - või tõesti ei jõudnud ta seda valmis. Täpselt sama saatus oli Kota Morinishil. Vooru suutis võita minule üllatuslikult hiinlanna Shiyu Chen 5 minutit enne ajalimiidi lõppu. Minu tulemus oli paremuselt 2-3. Kuna hiinlanna esimene voor oli üsna kehvake, siis hetke seisuga oli ta hoidmas 4. kohta ca 10% võrra väiksema punktiskooriga.
TiiT 2016-10-26T18:15:20+03:00
Voor 3 - Assorted

Tegemist valikuga sudoku variantidest. Ajalimiit 70 minutit, kokku 16 sudokut. Kaks sudokut oli tähistatud lippudega, mille hulgas oli ka digital sudoku, mille lahendamine tekitas ilmselt paljudel kahtlusi, kuna tegemist üsna isepärase ja ebameeldiva ülesandega.

Kuna ma siiski mõtlesin mägironija ülesannete peale, siis läksin neid raskemaid lahendama ja suutsin ka seda edukalt teha. Samas oli selles voorus paar mulle ebameeldivat ülesannet, mis sisaldasid ka matemaatikat ja mis väga hästi ei sobi mulle. tegelikult oli neid matemaatikaülesandeid seal veel, aga enamus lahendasin ära. Seega 1 jäi tegemata, aga kuna kahes ülesandes suutsin ka vea sisse teha, siis kokkuvõttes jäi 3tk tegemata ja tulemuseks sellest voorust 7. koht - ilma veata oleks olnud 4.

Samas suutsid aga kõik ülesanded ära lahendada nii Kota kui Jakub täpselt vooru viimaseks minutiks. Nende hea etteaste järel oli Jakub liider 34 punktiga, mina teine ja Kota kolmas minust taga 29 punktiga. Seungjae Kwak langes neljandaks ja ülejäänud kaotasid mulle juba rohkem kui 100 punktiga. Esimene ots tabelist kubises endiselt Jaapani, Tsehhi ja Hiina lahendajatest.
TiiT 2016-10-26T18:23:07+03:00
Voor 4 - Tredoku

See voor kujutas endast 60-st 3x3 kastist koosnevat 3D sudokut, mis olid omavahel suureks monstrumiks ühendatud. Ajalimiit 25 minutit. Tegemist sprinteri arvestuses olulise vooruga.

Suutsin ülesande ära lahendada rohkem 7 minutit enne aja lõppu. Sama suutis ka Kota ja Tsehhist pärit Klara Vytiskova. Jakub oli minuti võrra aeglasem. Seega sain Jakubile natuke lähemale ja ülejäänutest kaugemale ette.
TiiT 2016-10-26T18:30:43+03:00
Voor 5 - Aliens

Tegemist vooruga, kus igas ülesandes tuli leida nn "võõrkeha", mis ei vasta antud sudoku reeglitele. Ajalimiit 35 minutit ja kokku 8 ülesannet. 2 kalleimat ülesannet olid tähistatud lipukesega.

Tegin mõned lihtsamad ära ja siis läksin lipukesega "liar killer sudokut" lahendama. Pärast mõningat katsetamist jõudsin järeldusele, et ma ei saa sellest ülesandest jagu ja otsustasin loobuda sellest. Lahendamata jäi ka teine lipukesega ülesanne ja vooru kokkuvõttes 19. koht. Jakub tegi aga kõik peale ühe odava ülesande ära ja sai sellest voorust 133 punkti rohkem kui mina ja lendas üldtabelis eest ära. Minuga sama saatust jagas Kota, kes sai ainult 9 punkti rohkem kui mina.

Vooru järel oli esikolmik sama: Jakub, mina, Kota ja kusjuures neljas ja viies koht ikkagi olid üle 100 punkti võrra tagapool vaatamata ebaõnnestunud voorule. Mõned peamised konkurendid tegid sama halvasti või halveminigi. Ainus suur võitja sellest voorust oli Jakub.

See oli hetk kus otsustasin, et ma põhimõtteliselt ei lähe mägironija tiitlit püüdma. Keskendun vaid nendele ülesannetele, mis mulle meeldivad ja püüan saada maksimaalsed võimalikud punktid, et saada hea lähtepositsioon võimalikus finaalis üldarvestuse võidu nimel.
TiiT 2016-10-26T18:40:34+03:00
Voor 6 - Basics

Voor kaasnes 8-st tuntud variandist. Ajalimiit 35 minutit.
Konks oli selles, et tegelikult olid kõik sudokud disainitud seliselt, et nad tuli lahendada hoopis teise sudoku põhimõtteid kasutades. Näiteks oli diagonaalsudoku diagonaalidel kõik arvud antud ja seda tuli lahendada kui klassikalist. Killer sudoku summad olid kõik 45 ja seda tuli lahendada kui extra region sudokut... jne.
Ja üldse oli see voor üles ehitatud selliselt, et neid on võimalik lahendada vaid teades teatud põhimõttelisi lahendusvõtteid. Oluline oli mitte kasutada neid lahendusmeetodeid, milliste nimedega olid nad nimetatud.
Vooru viimane sudoku oli tähistatud lipukesega.

Segane jutt, aga suutsin vooru lõpetada 2 minutit enne aja lõppu (4-5 koht). Jakub oli 3 minutit kiirem, Kota kas tegi vea või jättis ühe tegemata. Punktid pärast vooru (Jakub 2694, mina 2507, Kota 2376). Neljandana sai Kotale väga lähedale hiinlanna Shiyu (2367p), kes selle vooru lõpetas võitjana 1 minut Jakubist kiirem. Järgmised omakorda üle 100 punkti maas.