Mõtteängude ajaloost Eestis

Läst av 85 användare

MeikopVint.ee grundare 2009-07-12T06:07:11+03:00
Edastan vindi kasutaja Madisoni meenutused Mõttemängude mitmevõistluse alguspäevilt:

Natuke siis mõttemängude ajaloost. Kõik need toimusid aastatel 1988-1990. Need aastad olid laulva revolutsiooni , öölaulupidude, Hirvepargi ja Rahvarinde rahvakogunemiste, Balti keti ja lõpuks ka Eesti vabanemise aastad. Ning samuti esimeste kooperatiivide ja väikeettevõtete tekkimise aastad, keda tollal tekkis nagu seeni peale vihma suurte riiklike asutuste kõrvale. Üks selliseid väikeettevõtteid oli „Hermes“ (Tamsalu Terko väiketttevõte), kus direktoriks Enn Koppel. Nagu enamik tollaseid kooperatiive, tegeles seegi tuhande asja, müügi, tootmise ja vahendamisega. Tundes Enn Koppelit üle 30 aasta, võin siiski väita, et tema põhieesmärk ei olnud kiire rikastumine, pigem oli ta selline boheemlaslik kuju, tema missiooniks oli inimestele intellektuaalse meelelahutuse pakkumine ja originaalsete ürituste väljamõtlemine. Andis ta välja näiteks ajalehte „Hermes“, kus sees ristsõnad (sellal väga populaarsed), male, kabe, bridziülesanded jne jne. Kokku korraldas ta viied mõttemängud.
Võistlustest:

Intellekt 88.
Korraldas Tamsalu Terko. Alad male, kabe, bridz ja mälumäng. Osa võttis 13 viieliikmelist võistkonda üheksast maakonnast.
Esikoha sai Rakvere EPT (Vello Peeti, Ülo Ivask, Ülo Karask, Mart Komp ja Evald Pakker). Kõik peale Pakkeri praegu manalamehed. Teise koha sai Rakvere KEK (Ants Olev, Jaan Linnamägi, Andres Rüüt, Ülev Ratassep ja Mart Kuusk). Olev ja Linnamägi kuuluvad siiani Eesti paremikku bridzis, Andres Rüüdi mälestuseks korraldab Rakvere Bridziklubi igal aastal mälestusturniiri. Kolmas oli Haapsalu KEK. Võitjameeskond sai auhinnaks laevareisi Mustal merel. (allikas- Viru Sõna, 26.05.1988)

Mõttemängud Viitna 1988.
Korraldas v/e „Hermes“. Alad male, kabe, bridz, mälumäng ja nn tähemäng. Kokku osales 32 intellektuaali.
Natuke tähemängust. Käis see nii, et üksteisele öeldi tähti, ja neist tuli võimalikult palju sõnu moodustada. Seda, kas väljamõeldud sõna ka tegelikult olemas oli (mõni mõtles välja ikka väga sürrealistlikke sõnu), otsustas zhürii Raivo Raignaga eesotsas. Raivol olid kaasas paksud õigekeelsus- ja muud sõnaraamatud, kust ta siis kontrollis sõnade olemasolu või mitteolemasolu.
Raivo Raignast niipalju, et „Hermeses“ töötas ta 1989. aastani ja tegemist on legendaarse epigrammimeistriga. Mõned paremad palad on mul siiani meeles, nagu:
„Edu“
Julget pealehakkamist ja edu,
Soovib vagunile vedur!
Või „Omal kohal“
Mees pikki tunde päevas,
Mööda saadab baarimelus,
Ilmselt mees on leidnud
Oma koha elus!
Oli individualarvestus- võitis kunagise NSVLiidu meister vene kabes Vello Luht, teine Jüri Raidväli ja kolmas Kuldar Andest. Kõik Tartust.
Ja oli ka meeskondlik arvestus- võitis Rakvere KEK (Olev, Linnamägi, Kuusk, Rüüt ja Ahto Külanurk). Võitjad said auhinnaks turismireisi Tsehhoslovakkiasse. (allikas- „Hermes“ teabeleht, nr 1, 1988).
Siin võib tekkida õigustatud küsimus- nii palju osavõtjaid? Vastus on minu arvates selline, et esiteks olid mälumängud, mõttemängud, enese igakülgne arendamine aastatel 1988-89 väga populaarsed. Teiseks- NSVLiit lagunes, riiklikud ettevõtted koos nendega, rubla devalveerus, raha tuli kuskile panna- riikliku ettevõtte juht oli huvitatud, et tema töötajad mõttespordiüritusel osaleksid ja oli ka nõus osavõtumaksu tasuma. Ega see raha siis tema enda taskust tulnud. Ikka riigi põhjatust kaukast. Tihti võttis direktor isegi võistlusest osa. Ning kolmandaks- auhinnad olid vägevad. Ega veel 1988. aastalgi igaüks välismaareisile pääsenud, Pagari tänavast pidi ikka läbi käima ja oma poliitilist meelsust tõestama. KEK-i mehed räägivad, et Tsehhoslovakkiasse anti neile kaasa KGB nuhk. Kelle turjakad ja leidlikud bridzimängijad küll kiirelt umbjoobesse jootsid, ning kes, nagu pärast selgus, päris normaalne mees oli olnud.

„Hermese“ III mõttemängud.
Tamsalus võisteldi males, kabes, bridzis, mälumängus ja tähemängus. Mullust edu kordas Rakvere KEK (Andres Rüüt, Jaan Linnamägi, Ants Olev ja Jüri Raidväli). Teine Vinni NST (Märt Sutt, Eino Vaher, Ülar Lauk ja Arvi Rootsmaa) ja kolmas Tamsalu TERKO (Enn Koppel, Roland Rand, Ants Tamme ja Peedu Vipper). (allikas Viru Sõna, 4. mai, 1989).
Mis asjaoludel maleblogi „Vaatleja“ pikaajaline toimetaja Ülar Lauk Vinnit esindama sattus, täpselt ei mäletagi. Midagi oli vist nii, et olin just lõpetamas kõrgkooli, suunatud tööle Vinni NST-sse ning meil oli Ülariga ühine lisateenistus- nimelt koostasime mingil perioodil ristsõnu „Hermese“ taolistele ajalehtedele. Imre Termonen tegi tollal maleajalehte „Caissa“, Igor Rõtov ja Rainer Raud tegid ka mingit oma ajalehte, tegime nagu sinnagi midagi. Aga see selleks.

„Hermese“ IV mõttemängud.
Nende mängudega on väike segadus, kus ma palun Tartu meeste abi.
13. juuli 1989 „Viru Sõnas“ seisab teade, et IV mõttemängud toimuvad jälle Tamsalus, 17-20 augustil, kus on neljaliikmelised võiskonnad jne. Samas peale 20 augustit VS-s mingeid teateid selle tulemuste kohta ei ole. Küll toimusid umbes samal ajal mõttemängud Vinnis, hoopis paaridele. Ka selle kohta ei ole teateid. Äkki oli nii et võistlus Tamsalus jäi ära ja toimus hoopis Vinnis? Või toimusid siiski kahed mängud, nii Tamsalus kui ka Vinnis? „Hermes“ andis välja oma ajalehte, 1989 aasta eksemplarid on Eestis olemas vaid Ülikooli raamatukogus (1-3 nr) ja KMAR (Kirjandusmuuseumi Arhiivi raamatukogus) (numbrid 2-4). Ise ei hakka selle pärast Tartusse tulema, ehk keegi tartlane saab läbi käia ja vaadata.
Mälu järgi meenutades- võitsid äkki Jüri Raidväli-Tarmo Päss Tartust ja Ants Olev- Eino Vaher Rakverest olid kolmandad, kes oli aga teised? Võib-olla et Enn Koppel-Kuldar Andest. Aladeks olid Vinnis male, kabe, bridz ja mälumäng.

Intellekt mõttemängud.
Toimusid Vinnis detsembris 1990 ja korraldajateks olid Vinni-Pajusti maleklubi „Berta“ ning „Hermes“. Aladeks male, kabe, bridz ja rendzu. Mäletan, et algul olid plaanis ka othello (revers) ja go, aga keegi osavõtjaist peale Koppeli seda mõne minutiga selgeks ei saanud, ja lõpuks jäi kavast välja. Koppel oli just koos Kuldar Andestiga käinud mõttespordi maailmameistrivõistlustel ja tahtis uudseid alasid Eestis kiiresti populaarseteks muuta.
Ka rendzut nägid paljud esimest korda. Tollane „Viru Sõna“ (22.12.1990) kirjeldab rendzut üpris toredalt: „vendzju- see on uus, aga väga kombinatsioonirikas lauamäng.“. Ning käändes veelgi vahvamalt: „Males võitsid Vaher-Metsala ja Sepp-Maidla, kabes Tull-Virves, bridzis ja vendzjusis Sepp-Maidla“.
Üldvõidu said siis Eesti kuuekordne malemeister Olav Sepp koos oma hea sõbra Vallo Maidlaga, kes praegu, nagu keegi saladuskatte all rääkis, olevat Eesti paremaid elukutselisi pokkerimängijaid. Teised olid Kalle Kask- Robert Shevtsenko ja kolmandad Tilk-Kolk. Millise Marek või Marko Kolgiga Maie Tilk selle hiilgava saavutusega hakkama sai, ei mäleta, ja teeks seekord äkki nii, et vahet pole, toredad mehed kõik kolmekesi.
Küll mäletan, et igal öösel käis täissuitsetatud hotellitoas üks suur raha peale kaardimäng, ikka varahommikuni välja, ja mõne mehe pohmell hommikuti oli ikka väga jube. Ja nii neli ööpäeva järjest...oi, oi, oi. Aga nii karastuski teras.

Need oli nn „antiikaja“ viimased mõttemängud. Nad hakkasid lihtsalt oma uudsust ja populaarsust kaotama. Saabus kapitalism, mõttemängijatel tekkis teisigi väljundeid, kus end teostada. Paljud siin nimetatutest on tänagi edukad ettevõtjad.
Enn Koppelit, kõikide tollaste mõttemängude peakorraldajat, tabas 1991 Moskvas komandeeringus viibides insult. Osta kavatses ta seal mingit tellisetehast.. Ning tema firma või firmad läksid vaikselt, ilma liigse kärata, endiste kaastööliste kätte. Üks neist tegeleb ventilatsiooni alal praegugu edukalt Lääne-Virumaal.
Viimased paarümmend aastat on Koppel töötanud Tapa Gümnaasiumis, ajalooõpetajana. Hing on tal siiani noor ja plaane jätkub. Ta räägib õhinaga, kuidas ta organiseerib koos „Mementoga“ selle suve poliitilist suurüritust Balti keti 20-ndaks, massiküüditamise 60-ndaks ja Molotov- Ribbentrop pakti 70-ndaks aastapäevaks. Mingid lippude ja lintidega ehitud rongid pidid sõitma hakkama, Poolani välja. Ega ma kõigest täpselt aru ei saanudki mis kõik toimuma hakkab.

Igatahes soovin Ennule edu ja loodan väga, et sellega ühinevad kõik „Vindi“ mõttemängurid.

Madison
fantunesTränare 2009-07-12T07:41:25+03:00
Üks küsimus nimetatud mõttespordi maailmameistrivõistluste kohta. Mis alad seal kavas olid ja millal selle võistluse traditsioon katkes? Kas keegi teab?
Viimati Enn Koppeliga vesteldes selgus, et käib tõsine töö mõttemängude MM-i taaselustamiseks, milles tema on üks initsiaatoreid. Loodame, et see võistlus saab peatselt toimuma, Eestil oleks hea võistkond välja panna!

Skriv svar

This functionality is only for verified or VIP users